PCB (برد مدار چاپی)

یکی از مفاهیم اساسی و کلیدی در الکترونیک ، بردمدارچاپی یا (printed circuit board PCB )یا  “printed wiring boards”  یا  “printed wiring cards”می باشد.

در این مقاله کوتاه سعی بر آن شده است که که آموزش مختصری در مورد بعضی از اصطلاحات رایج مورد استفاده در دنیای  PCB  به شما ارایه دهد.

قبل از ظهور برد مدار چاپی ، اتصلات مدارات از طريق يک پروسه سخت افزاری از سیم کشی نقطه به نقطه برقرار می شد.شکست مکرر در اتصالات مدار زمانی رخ می داد که  عایق و روکش سیم ها با گذشت زمان ازبین می رفت.

PCB- پارس اس ام دی

سیر حرکت الکترونیک از تیوب ها و رله های خلا به سمت مدار های مجتمع و سیلیکونی موجب کاهش  سایز قطعات و کاهش هزینه های قطعات شد.و کابرد الکترونیک در کالاهای مصرفی بیش از قبل شد.تلاش تولیدکنندگان در جهت راه حل های بهتر موجب تولید  PCB شد.

Pcb مخفف  printed circuit board  می باشد. که در آن trace  ها اتصالات لازم بین پدها را به وجود می آورد.و هم چنین اجازه جرین یافتن سیگنال و پاور و جریان الکتریکی بین قطعات را به وجود می آورد.لحیم ، اتصال الکتریکی بین سطح  pcb و قطعات راایجاد می کند.

لایه های تشکیل دهنده pcb

یک  pcb  مانند یک کیک است که لایه های متناوبی از جنس های مختلفی دارد که بوسیله گرما و چسبندگی زیاد برروی هم به صورت طبقه طبقه قرار میگیرند.

PCB- پارس اس ام دی

FR4

ماده اصلی یا بستر اصلی  PCBها ،معمولافایبر گلاس می باشد.و با علامت FR4 نمایش داده می شود.این ماده موجب سخت شدن PCB  می شود. PCB  ها ی منعطف نیز از جنس پلاستیک های منعطف در دمای بالا به وجود می آیند.(Kapton  ها موارد مشابه آن).

PCB  ها با ضخامت های متفاوت یافت می شوند.رایج ترین ضخامت برای محصولات SparkFun حدود 1.6mm (0.063 ) می باشد.برخی از محصولات – بردهای Lilypad  و  Arudino Pro Micro boards – از بردهایی با ضخامت  0.8mm استفاده می کنند.

بردهای مدارچاپی ارزان قیمت و ضد آبی از جنس اپوکسی یا فنولیک ساخته می شوند که دارای دوام کمتری نسبت به  FR4  هستندو در مصارف کم مصرف الکترونیکی استفاده می شوند.توان حرارتی این بردها پایین می باشد لذا در اثر حرارت بالا  خرابی ،سوختگی و دود آثار به جا مانده از آن می باشند.

مس

لایه بعدی که مورد بررسی واقع می شود یک فویل نازک مسی می باشد که دراثر گرمای زیاد و مواد چسبنده برروی برد قرار میگیرد.در PCB  های دو لایه ،مس به دو طرف لایه اعمال می شود. بنابراین زمانی که از تعداد لایه های  PCB  صحبت می شود منطور تعداد لایه های مس موجود در برد می باشد.که این تعداد  1 تا 16 می تواند تغییر کند.

ضخامت مس به کاررفته ممکن است متفاوت باشد.و با تعیین وزن آن  هر اونس در هر فوت مربع مشخص می شود.اکثریت  بردهای مدارچاپی  دارای یک اونس مس در هر فوت مربع هستند ولی برخی از  pcb هایی که دارای قدرت و توان بسیار بالایی هستند ممکن است از 2 تا 3 اونس مس استفاده کنند.

هر اونس در مربع حدود 35 micrometere   یا  1.4  هزارم اینچ از ضخامت مس معادل می شود.